Ağrı Hissi Olmayan Hastalık

Ağrı Hissi Olmayan Hastalık

Ağrı, çoğu zaman hissetmekten rahatsız olduğumuz ve bizi gün içerisinde, yaşamımız boyunca rahatsız eden bir duyudur. İnsanlar ağrı çekmek konusundan oldukça rahatsız olmaktadır. Hastalık anlarında, ameliyatlardan sonra, vücuda darbe alındığında ağrı sıkıntısı yaşanabilir. Ancak bazı insanlar ağrı hissetmez. Ağrı hissetmek hoş olmadığı gibi ağrı hissetmemek de hiç iyi bir durum değildir ve sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

Araştırmalar sonucunda bu hastalığın sebebinin SCN11A geninde yaşanan bir mutasyon olduğu anlaşıldı. Sadece mutasyondan değil bu hastalık travma ve enfeksiyondan ortaya çıkan sinir hastalıklarından da kaynaklanabilmektedir. Bu tür insanlar ağrıya duyarsız olduğu gibi ısıya, boşaltıma ve açlığa da duyarsızdır. Bu durum ilerledikçe ölüm riskine bile yol açabilmektedir.

Kaslarda zayıflığa, terlememeye, deride aşırı kuruma gibi semptomlara da yol açmaktadır.

Ağrı Hissi Olmayan Hastalık İçin Bilim Dünyası Ne Yapabilir?

Ağrı hissi olmayan hastalığa sahip olan dünya üzerinde sayılı insan vardır bu sebeple diğer hatalıklar için yapılan kadar detaylı bir araştırma, ilaç üretimi ya da tedavi fikri yapılmamaktadır. Bilim alanında bu konunun yetersiz olması hastalarının tedavi olamaması anlamına gelir. Hastalık öldürücü gibi görünmese de çoğu hasta yaşadığı olaylara bağlı olarak acıyı hissedemediğinden tepki verememe sebebi ile hızlı bir biçimde hayatını kaybedebilmektedir. Bilim adamlarının konu hakkında bir çalışması var ise bile bilinmemektedir. Hastalığı önleyici, tedavi edici herhangi bir şey bulunmamıştır. 

 

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında