Torba Yasa Meclis'ten geçti!

Torba Yasa Meclis'ten geçti!

Koronavirüs (Covid -19) salgını sebebiyle hazırlanan Torba Yasa Meclis'ten geçerek yürürlüğe girdi. Vatandaşların, salgın sebebiyle yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için dört gözle beklediği 'Torba Yasa'daki ekonomik tedbirlerle birlikte karşılıksız çek ve sicil affı, üniveriste isim değişiklikleri gibi maddeler de yer aldı. Torba yasadaki düzenlemelere göre; Kısa süreli çalışma ödeneğine hak kazanmak için gerekli olan süreler düşürüldü. Ödenekten faydalanmak için son 3 yıl içerisinde 120 gün sözleşme süresi 60 güne en az 600 gün pirim ödeme miktarı ise 450 güne çekildi.

Kara listede olanlar yeniden kredi alabilecek!

Kredi kartı borcu yüzünden takibe düşen vatandaşlar için de bir düzenleme yapıldı. Kredi karı bocu ve kredisini yıl sonuna kadar yeniden yapılandıranlara sicil affı getirildi. Bu şekilde bankaların kara listelerinde bulunan kişiler yeniden kredi kullanabilecek. Konaklama verdisi 2020 Kasım yaına ertelendi.

Davalar ertelendi!

Birçok vatandaşın beklediği adli işlemlerle ilgili düzenleme de torba yasada yer aldı. Davalar ertelendi ve hak kaybı yaşanmaması için süreler durdururldu. Düzenleme kapsamında duruşmalar ertelenecek ve süreleri geriye dönük olarak durdurulacak. Düzenlemeye göre süreler 30 Nisan'a kadar duruduruldu.

Faturalar ertelenebilir!

Afetler sebebiyle ilgili bölgelerdeki elektrik ve/veya doğalgaz faturaları Cumhurbaşkanlığı kararıyla bir yıla kadar ertelenebilecek. 122 Acil Çağrı Merkezi tarfından konum ve kurum bilgileri sağlanabilecek. TSE yurt içi ve yurt dışı hizmet aktiyle enstitü dışından personel çalıştırabilecek.

En düşük emekli maaşı 1500 TL yapıldı!

Yurtdışında yaşayan vatandaşlara bireysel emeklilik hakkı tanınan torba kanunda en düşük emeklilik maaşı ise bin 500 TL'ye çıkarıldı. Düzenlemede yer alan diğer bir değişiklik ise Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi'nin adının İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesine karar verilmesi oldu.

Bu makalezevk? Bültenimize katılarak haberdar olun!:

Yorumlar

Yorum göndermek için oturum açmış olmalısınız.

yazar hakkında